Przygotowanie do:
REKTOSKOPII
Rektoskopia polega na badaniu kanału odbytu i odbytnicy.
Do tego celu służy rektoskop – jednorazowy wziernik z tworzywa sztucznego długości do 20-30 cm, do którego doprowadzone jest oświetlenie.
SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO BADANIA:
1. Na 3 dni przed badaniem należy zastosować dietę lekkostrawną (bez warzyw, owoców, chleba z ziarnem). Zalecane pokarmy płynne, puree.
2. W dniu badania należy być na czczo około 5-7 godzin. Leki przyjmowane na stałe należy zażyć popijając niewielką ilością wody.
3. Na 4 godziny przed badaniem wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą (lewatywę) gotowym preparatem dostępnym w aptece bez recepty (np. ENEMA) zgodnie z załączoną instrukcją w ulotce, następnie drugą wlewkę na 2 godziny przed planowaną wizytą.
Po badaniu:
Nie ma specjalnych zaleceń, do których powinien stosować się pacjent. Badanie na ogół jest bezpieczne i nie powinny występować żadne powikłania jednak z praktyk lekarskich wynika, iż mogą występować lekkie krwawienia, które zwykle ustępują samoistnie.
HEMORON
APARAT DO NIECHIRURGICZNEGO, BEZBOLESNEGO LECZENIA HEMOROIDÓW
Jednobiegunowy generowany prąd o niskim napięciu (Ultroid, Hemoron) to nowoczesny sposób ambulatoryjnego leczenia hemoroidów metodą endoskopową, najczęściej przy zastosowaniu anoskopu nie przewodzącego prądu elektrycznego. Dwie elektrody umieszczane są na szczycie guzka hemoroidalnego i za ich pośrednictwem aplikowany jest prąd o niskim napięciu. Jest on stopniowo zwiększany według reakcji pacjenta. Metoda ta jest bardziej czasochłonna, ale usuwa dolegliwości hemoroidalne w ciągu jednego lub dwóch seansów terapeutycznych. Metodą tą można leczyć hemoroidy 1-3 stopnia, niektórzy autorzy (amerykańscy, czescy) stosują ją również z powodzeniem w leczeniu hemoroidów 4 stopnia.
ZALETY:
• leczenie odbywa się ambulatoryjnie,
• natychmiastowy, doskonały i długotrwały skutek,
• natychmiastowe usunięcie bólu i niedogodności,
• nie wymaga znieczulenia,
• tego samego dnia powrót pacjenta do pracy,
• bezkrwawy zabieg,
• nie występują komplikacje spowodowane zakażeniem.
INFORMACJE DLA PACJENTA
Przygotowanie do zabiegu:
założyć czopek glicerynowy do odbytu na 3 godziny przed zabiegiem, następnie na 2 godziny przed zabiegiem.
Zabieg:
Zabieg wykonywany jest na trzech splotach żylnych, nie jest bolesny, pacjent ma wrażenie parcia na stolec, trwa około 6 minut na każdym splocie i łącznie zajmuje około pół godziny.
Po zabiegu:
• proces gojenia trwa około 10 dni, po zabiegu może utrzymywać się niewielkie krwawienie pod postacią brunatnego stolca przez około 3 dni podobne krwawienia mogą pojawić się w 7-10 dobie, jest to zjawisko normalne, nie powinno wywoływać niepokoju
• przez 15 dni należy przyjmować leki flebotropowe i leki zmiękczające stolec (np. Duphalac)
• powstrzymać się od ciężkiej pracy na około 2-3 dni
• nie spożywać alkoholu 14 dni
• zgłosić się do kontroli zgodnie z zaleceniem lekarza
FLEBOGRIF / LASER EVLT
Przygotowanie do zabiegu:
- Dzień przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów (najlepiej wody niegazowanej)
- Wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg należy ogolić kończynę wraz z pachwiną po stronie operowanej
- W dniu zabiegu pacjent powinien spożyć lekki posiłek i zażyć stałe leki zgodnie z dotychczasowym schematem
- Na zabieg należy zgłosić się w luźnej odzieży
Po zabiegu:
Przez okres najbliższych 3 dni po zabiegu należy utrzymywać założone w gabinecie opatrunki z gazy
i przylepca oraz bandaże uciskowe (również w nocy!). W przypadku zbyt mocno uciskających lub zsuwających się bandaży należy kończynę odwinąć i na nowo dość ciasno zabandażować- najlepiej z pomocą drugiej osoby.
Po 3 dobach kończynę należy odwinąć i zdjąć opatrunki, po czym założyć wyroby uciskowe p/żylakowe (pończochy lub rajstopy).
Po zabiegu zaleca się utrzymywanie dotychczasowej aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z gorących kąpieli i spożywania alkoholu w kilku najbliższych dobach po zabiegu.
Po 24 godzinach od zabiegu należy wykonać w domu kolejny zastrzyk z heparyny drobnocząsteczkowej (pacjent otrzymuje receptę przy wypisie). Zastrzyk należy podać po drugiej stronie brzucha.
W przypadku pojawienia się niepokojących pacjenta objawów w najbliższych dobach po zabiegu należy skontaktować się z przychodnią telefonicznie bądź osobiście.
USG JAMY BRZUSZNEJ
- co najmniej 5-6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza,
- na 2 godziny przed badaniem nie oddawać moczu- w celu uwidocznienia pęcherza moczowego w obrazie USG
- nie należy też żuć gumy i palić papierosów,
- pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem,
- w godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.
- pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem,
- w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować leki zawierające symetykon (dostępny bez recepty np. Espumisan, Simetigast Forte, Ulgasim itp.)